Gran Gravel – seeria ülevaade

Kruusaratas on üks kõige uuemaid jalgrattatüüpe mis ka hea põhjusega populaarsust on kogunud. Gran Gravel on Husqvarna E-Bicycles’i preemiumklassi mudel, millest ka allpool rohkem juttu teeme.

Antud juhul on tegu sportlikust hübriidrattast mis on mõeldud kiireks sõiduks pinnatud teel, samas säilitades ka väga hea maastikuvõimekus tehnilistel radadel. Sisuliselt on laenatud ülekanne ja vastupidavus maastiku- ning kiirus ja geomeetria maanterattalt.

Kruusaratas lükkab ka ümber üldlevinud müüdi, et pole ühtset lahendust mis mitmel eri poolusel hästi töötaks!

husqvarna gran gravel 5
Gran Gravel 5 linnapildis (ees)

Husqvarna E-Bicycles on üsna uus bränd kelle peamiseks fookuseks on just maastikusõit. Nende valikust leiab viis eri distsipliini maastiku, 2 tüüpi matka-, ning ka mitu seeriat kesk- ja tippklassi linnarattaid. Nende Gran Gravel seeria on kindlasti üks kiiremaid mudeleid terves rivistuses.

pierer mobility ag group brands
Husqvarna brändigrupp – Pierer Mobility AG

Ka näiteks ainult maastikuratastele spetsilieerunud premium-klassi brändid toodavad ainsa alternatiivina klassikalisele maastikurattale just kruusaratast.

Tuntud MTB brändide valikust leiab vaid : XC (Cross-country), Trail, All-Mountain, Enduro, Freeride/Park/Downhill ning ka Gravel-ratta.

Gravel bike – kellele ja miks?

Kruusaratas on mõeldud eelkõige sportlikule sõidule vahelduv pinnasel.

Kui teid huvitab kiirus pinnatud teel ja ka tehniline sõit maastikul – võib see rattatüübi just teile sobida. Antud geomeetria sobib hästi pigem sportlikuma sõiduviisiga ratturile, mis võib keskmise harrastaja jaoks olla liiga jäik. Rattal puudub suur ja mugav sadul ning amordid. Samuti on rehviprofiil pigem kitsas, kuid see-eest rohke mustriga.

Mis on kruusaratta eripära?

 • Sportlik asend – Kiirem sõit ja väiksem takistus.
 • Kitsas rehviprofiil – Väikse veeretakistus + suur rõhk = kiire.
 • Rehvimuster – Parema pidavuse tagamiseks on gravel-ratta rehvid mõeldud maastikul sõiduks.
 • Esihark – Amordi puudumine viitab kiiremale sõidule.
 • Drop-bar / flatbar lenks – Maantee-rastelt laenatud dropbar pikemateks sõitudeks. Alternatiivina kasutuselolev flatbar lenks aga maastikuratastelt.
 • Maastiku/kruusaratta käiguvahetus – Shimano GRX on üks enimkasutatud käiguvaheti seeria cyclocross, gravel ja trekking rataste seas. Kassett ja pidurid on üldjuhul päritud maastikurataste mudelitelt.
 • Sportlik sadul – Suuremal kiirus pikematel sõitudel.
 • Jäik raam – Amordita, ehk jäiga esihargiga sõites on väntamise energiakadu väga madal.
e-ratta tüübid

Kruusaratas või matkaratas – mis on nende erinevused?

Peamine erinevus kahe pealtnäha sarnase rattatüübi vahel on nende eeldatav sihtotstarve. Kui kruusaratas on mõeldud pigem sportlikuks ja kiiremaks sõiduks üsnagi kergel rattal, siis matkaratas on palju mugavama geomeetriaga.

 • Kruusaratta istumisasend on pisut ettekallutatud, matkarattal aga püstine.
 • Rehvimöödud on kruusarattal kitsamad – seda parema kiiruse tagamiseks.
 • Erinevad ka lenksud, kus pea enamik matkarattaid kasutavad riser-bar lenksu. Kruusaratastelt leiab aga enamikel juhtudel kas dropbar või flatbar lenksu – mõlemad pigem tehnilised kui universaalsed lahendused.
 • Samuti on matkaratastel pea alati ette nähtud pakiraam ja porilauad, mil kruusaratta poldiaukude arv aksessuaaride lisamiseks on märksa väiksem.
 • Paljud rattamatkajad kasutavad aga just kruusaratast mitmenädalastel matkadel, et läbida vahemaid kiiremalt.
gran tourer 6
Võrdluseks Husqvarna Gran Tourer 6

Gran Gravel – tehniline ülevaade


Raamisuurused: S / M / L

Gran Gravel 5 – Flatbar lenks
Gran Gravel 6 – Dropbar lenks

Ülevaade

Sarnasused ja erinevused

Mõlemad Gran Gravel seeria e-rattad on varustatud ülemise otsa komponentidega.

Suures pildis on sarnasteks joonteks 6061 sulamiga alumiinium raam ja carbon esihark. Raamil näeb ka Husqvarnale omast Skeleton lahendust mootori kohal, mis vähendab vibratsioone mootori ümbrusest raamini. Kuigi mõlema ratta aku mahutavused ja mootori võimsused on Identsed, tuleneb muudatus sisse ratta kasutusalal.

Peamine erinevus kahe mudeli vahel on nende lõppkasutus. Gran Gravel 6 koos drop-bar lenksu, paremate pidurite ja käiguvahetiga on mõnevõrra parema maastikusuutlikkusega. Gran Gravel 5 (Urban) aga kindlasti sobitum kiireks liiklemiseks linnaoludes. Protsendiliselt võrreldes võiks õelda, et 5-seeria on mõeldud 70% linnaoludesse / 30% maastikule, ning 6-seeria 70% maastikule ja 30% linnaoludesse.

Gran Gravel 6 (vasakul) Gran Gravel 5 Urban (paremal)

Gran Urban 5 (Urban)

 • Flatbar lenks
 • Porilauad
 • Tuled ees ja taga
 • Ryde 19 veljed

Gran Urban 6

 • Drop-bar lenks
 • Di2 elektroonilist käiguvaheti
 • Rohkem mustrit rehvidel
 • DT Swiss veljed

Kellele & miks?

Üsnagi uue rattafirmana seisab Husqvarna E-Bicycles raske ülesande ees, kus tuleb sulanduda konkurentsitihedasse maastiku- ja elektrirataste turule. Turg, kus domineerivad mitmed tugevad, 50 ja 100-aastase taustaga suurtegijad. Olgugi, et enamik neist on elekrirataste masstoodangut alustanud vaid mõned aastavad varem kui Husqvarna (2018), peavad mõlemi rattad olema paremad ja erinevad, et jõuda rohkemate kasutajateni.

Husqvarna kasuks räägib kindlasti kuulumine mõnevõrra kindlustatud brändigruppi Euroopas, kelleks on PIERER Mobility AG. Antud seeria kruusarataste puhul on tegemist millegiga, mis just Husqvarna peamine fookus on – sõit maastikul.

Loe rohkemPiererMobility.com/en

Erinevalt enamikest gravel-ratastest on Gran Gravel’i puhul rõhku pööratud just viimistlusele nii – et ka välimus oleks vastavuses tehnilise poolega. Gran Gravel elektrilised kruusarattad on ühed silmapaistavamad, mis hetkel turul saadaval on. Kui teil tekkis küsimusi, või ka ratast omal käel proovida – siis võtke meiega ühendust!

Loe lisaks