R Raymon – HardRay seeria ülevaade

Husqvarna Bicycles ja R Raymon on kaks tugevat Euroopa brändi, kelle peamine eesmärk on valmistada elektrilisi maastikurattaid. Hea uudisena kuuluvad nad samasse tootjagruppi koos teiste tippudega off-road maailmast:

pierer mobility ag group brands
PIERER Mobility Group AG

HardRay on brändi ainus hardtail, ehk esiamordiga maastikuratas. Kui viimase viie aasta jooksul on mägirataste trend suure kiirusega liikunud süsinik ja full-suspension raamitüüpide suunas, on just hardtail tegemas maastikurataste comeback’i. Ka R Raymoni kodulehel on hardtail sektsiooni märgitud – “New!” sildiga.

E-MTB

R Raymon HardRay – seeria ülevaade

Kellele suunitletud?

HardRay seerias on valida kuue erineva mudeli vahel mille varustusastmed on jaotatud vastavalt hinnale. Üldjoontes on tegemist harrastajarattaga neile – kes soovivad sihtotstarbeliselt sõita maastikul, kasutades spordi või seiklusrikka vabaja veetmise viisil.

Maastikurattasõit on Eesti rahvussport!

Kuna HardRay peamine eesmärk on taluda ebatasaseid teid, tõuse ja langusi – on sellega väga mugav liigelda ka linnateedel. Seda just sportlikuma sõidustiiliga ratturil. Tänu keskmootorile ja võimekale akule on rattal muidugi teine tähendus nii sportimisel või üldiseks liiklemiseks.

Eemaldatava akuga HardRay 3

Full suspension vs hardtail

Põhjus miks hardtail mägirattad populaarsust koguvad on nende universaalsus ja vastupidavus – seda just tänu mootori ja aku kooslusele.

Kui varem osteti maastikuratas kas sportimiseks või liiklemiseks läbi erinevate olude, ootab elektriline mägiratas hoopis erineva taustaga uusi sõitjaid. Tänu elektrijõule on rattaga mugav läbida just neid radu, mis varem nii ahvatlevana ei tundunud – sel korral aga kiiremini, kõrgemale ja kaugemale!

Spordi mõistes on hardtail ökonoomsem kui kahe amordiga ratas, ning seda just jõukaost mille neelab kahe amordi pidev töö. Tugev tagaosa tagab ka parema pidavuse tehnilistel ja kitsastel radadel. Erinevalt full-suspension maastikurattast eeldab hardtail ratas rohkem väntadel seismist, seega on ka kehaline kontroll ratta üle parema tagasisidega.

Kahe amordiga maastikurattad on üldiselt 30% kallimad kui hardtail’id.

26″ ja 27.5″

27.5″ ja 29″ rattasuurused on tänaseks päevaks välja kujunenud enimkasutatud möödud.

29″ on sobilikum pikemale sõitjale (180cm+), või sõitmaks kiirel ja laugel rajal lühemal sõitjal. 27.5″ on aga üks universaalsemaid velje diameetreid, mida tuntakse ka kui 650b’na. Mööt, mis on tuntud kui parim variant tehniliseks sõiduks. Väiksem diameeter tähendab ka paremat kiirendust. Lisaks on võimalik 27.5″ veljele valida ka laiema profiiliga rehve – kuni 2.8″ lai.

27.5 ja 26-tollise rehvimöödu sõidukvaliteedil on öö ja päeva vahe. Antud juhul HardRay 1 mudel on 26″ veljesuurusega, mis on mõeldud eeskätt lühemale või nooremale sõitjale.

Thru axle & quick-release

HardRay 1, 2 ja 3 on varustutud quick-release velgede ja amortidega, ning mudelid 4 ja 5 kasutavad tugevama vastupanuvõimega quick-release kinnitusi.

Amordid

100mm ja 120mm

Kui üldjuhul kategoriseeritakse maastikurattad eri klassidesse amordikäigu suuruse järgi; XC, Trail, All-Mountain, Enduro, Downhill/Freeride – siis antud juhul on tegemist XC & Trail rattaga. See tähendab, et parimad teed sõitmiseks on pikad distantsid kruusal ja mujal pindmata teedel. Cross-country & Trail saavad edukalt hakkama ka kitsas metsas, kruusal ja kividel, tõusul ja langusel. Seega, rajuks kasutamiseks: suured hüpped, kiired laskumised ja muud trikid pole HardRay’le sobilikud.

Käigud & käiguvahetid

Keskklassi vahetid Shimano’lt – Altus, Acera ja Deore on tuntud oma töökindluse ja hea vastupidavuse poolest. Valida on 8, 9 ja 10 käigu vahel, milles suurem arv käike tagab ka laiema ülekande.

Aku

Integreeritud või eemaldatav aku?

HardRay 4 ja 5 kasutavad Simplo integreeritud-, HardRay 1, 2 ja 3 aga eemaldatavat Yamaha DT akusi. Eeldatav läbisõit vastavalt 70-150km, või 120-200km.

Hea uudisena on rattaga lihtne sõita ka ilma mootorita! Sõitja kehakaal + 10kg elektroonika arvelt on pea tundmatu sõites keskmootoriga e-rattal.

  • HardRay 1 – 36V 11.Ah = 400Wh
  • HardRay 2 – 36V 13.8Ah = 500Wh
  • HardRay 3 – 36V 13.8Ah= 500Wh
  • HardRay 4 – 36V 13.8Ah = 500Wh
  • HardRay 5 – 36V 17.5Ah = 630W
  • Hardray 6 – 36V 17.5Ah = 630W
HardRay 3

Mootor

250W Yamaha keskmootorid on saadaval võimsusega 50-, 60-, 70- ja 80 njuutonmeetrit. Mudelitel 5 ja 6 on võimsamad mootorid koos suurema aku, mis tähendab et nad suudavad pakkuda suuremat pinget mõnevõrra kauem. Mootor töötab kõigil mudelitel vaikselt ja sujuvalt, tegu on siiski keskklassi mootoriga Yamaha’lt.

Kokkuvõtlikult


HardRay-seeria on üks parimaid hinna-kvaliteedi suhtega harrastaja mägirattaid Euroopa turul. Yamaha 250W keskmootor, 150-200km läbivus tänu võimekale akule, hea maastiku geomeetria ja palju muud. Valides õiget mudelit tuleks lähtuda enda oskustele ja ootustele.

Üldiselt võib lahterdada kogu seeria kolmeks osaks:

  • HardRay 1 – Lühematele, noortele sõitjatele.
  • HardRay 2 ja 3 – Eemaldatava akuga harrastaja ratas.
  • HardRay 4, 5, 6 – Integreeritud aku ja võimsam mootor. Lisaks thru-axle veljed, kiige ja amordid.

Küsimuste tekkimisel võtke meiega ühendust, või külastage showroomi kus on kohapeal olemas ka pildistatud mudel!

Kirjutame järgmisena ka Husqvarna Hard Cross seeriast, mis on brändi maastikurataste lipulaev!