Autor: Martin Laur
Nagu iga teine ratas vajab ka elektriratas hoolt, et tagada järjepidev ja sujuv rattasõidu elamus, mis omakorda võib anda mootorile ja akule pikema eluiga.

LOE LISAKS – Mida vältida elektrirattaga sõites
Kui tihti tuleb elektriratast hooldada?
Elektrijalgratta hooldus sarnaneb vägagi tavalise jalgratta hooldusega. Aga kuna tegu on raskema rattaga ja rattale mõjuvad suuremad jõud, siis kipuvad rattakomponendid ka kiiremini kuluma.
Kuidas hooldada elektrijalgratast?
Kõige tähtsam on see, et ratas oleks puhas. Kui jalgratas on must ja näiteks keti või hammasrataste peale on aja jooksul muda ja muud mustust kokku kogunud, siis hakkavad liikuvad osad ka kiiremini kuluma. Tuleb ka jälgida, et ketil oleks vastav määre peal. Mida sujuvamalt teie rattal ülekande ja käiguvahetuse komponendid liiguvad, seda paremini jõuab mootori abil jõud tagarattasse. See kõik omakorda aitab pikendada teie sõiduaega ja põhikomponentide eluiga ning tagab teile meeldivama rattasõidu elamuse.
Enne elektrijalgratta pesemise alustamist kontrolli üle, et aku oleks oma pesas, ratas välja lülitatud ning ei ole momendil laadimas.
Elektriratast, nagu ka tavalist rast, ei tohi pesta survepesuriga. Reeglina on elektriratta elektroonilised komponendid (aku, mootor jne) veekindlad, aga see on ka teatud maani. Survepesu käigus võib tihendite vahelt vesi ennast läbi pressida ja rattakomponendid siiski ära rikkuda. Elektrirattaga ei ole soovituslik ka nö. ujuma minna. Ratast võiks puhastada kas madala survega veevoolikust või veeämbri abil. Kui võimalik kasuta spetsiaalset ratta pesuvahendit, et lihtsamini mudast ja muust jamast ratta peal lahti saada.
Ratta akut on soovitatav hoida kuivas ja jahedas kohas. Aku võiks olla ka osaliselt laetud (mitte täielikult täis ega tühjana) see on eriti tähtis kui ei ole plaanis pikemat aega rattaga sõita.
Elektrijalgratta ketti võiks õlitada peale igat sõitu, aga peale ratta pesemist ja kuivamist tuleb teha seda kindlasti.
Tuleb ka jälgida, et ratta rehvid oleks enne sõidu alustamist täis pumbatud vastava rõhu standardi vahemikule mis on kirjas ratta rehvi külje peal.
Enne sõidu alustamist kontrolli, et rattal midagi ei logiseks ja kõik rattapoldid oleks korrektselt kinnitatud ning vaadake ega rattaosadest pole midagi katki läinud.
Kui midagi tundub elektrirattal valesti olevat ja jõud endal sellest üle ei käi, siis viige oma ratas lähimasse rattaremonditöökotta või võtke ühendust rattapoega kust te selle soetasite.
Tähtsad punktid:
- Hodike ratas puhtana, kett õlitatuna ja rehvid täis pumbatuna.
- Jälgige, et rattal midagi ei logiseks ja poldid oleks kinnitatud.
- Ratta aku hoiustage kuivas ja jahedas kohas.
- Kui mootori või akuga on midagi valesti, siis võtke ühendust rattapoega.